środa, 26 września 2012

mydło

Zgodnie z obietnicą teraz trochę o tym czym jest mydło.
Mydło, z chemicznego punktu widzenia, jest solą wyższych kwasów tłuszczowych i silnej zasady. Otrzymuje się je w reakcji tzw. zmydlania, czyli reakcji zasady z tłuszczem 1) lub kwasami tłuszczowymi 2).

1) tłuszcz + NaOH = mydło + gliceryna
np.
tristearynian gliceryny+ 3 NaOH = 3 C17H35 COONa + gliceryna


2) kwas + zasada -> sól + woda
np.
C17H35COOH + NaOH -> C17H35COONa + H2O

Najczęściej spotykamy się z mydłami sodowymi - twardymi, potasowymi - mydło szare i magnezowymi - mydła w płynie, szampony i płyny do kąpieli.
Jak widać z reakcji, korzystniejsza jest reakcja zasady z tłuszczem, ze względu na obecność gliceryny w gotowym produkcie (chyba, że jest ona "zabierana" w celu dalszej sprzedaży, w trakcie otrzymywania tak jak to ma miejsce podczas przemysłowej produkcji mydła).
Gliceryna pozostająca w gotowym mydle nadaje mu właściwości nawilżające. Sama gliceryna jest substancją higroskopijną, czyli posiadającą zdolność wyłapywania i wiązania cząsteczek wody z otoczenia i tak samo zachowuje się w naskórku powodując jego nawilżenie.
Metody otrzymywania mydła w kolejnym poście. Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania do tematu to proszę o komentarze, postaram się na wszystkie odpowiedzieć :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz