środa, 10 października 2012

Biała śmierć!...a może nie tak do końca?

Tym razem trochę o soli.

Dlaczego?
Może dlatego że pochodzę z Kołobrzegu, a to przecież miasto, które "stoi" na soli. To dzięki niej się wzbogaciło i rozrosło, dzięki niej także przybywali tu kupcy i ziemianie. A teraz? Jak jest teraz? Od razu może nam się nasunąć, że już nie otrzymuje się soli z solanki, więc Kołobrzeg już na soli nie "stoi". Nic bardziej mylnego! Tak jak kiedyś ludzie żyli tu z otrzymywania i handlu solą, tak teraz w dużej mierze żyją z solanki. Chodzi mi oczywiście o kąpiele solankowe, bowiem to ona przyciągnęła tu kuracjuszy, jak kiedyś wspomnianych przeze mnie kupców.
Ale niestety nie jest to blog historyczny więc jeżeli ktoś chciałby wiedzieć więcej o soli w Kołobrzegu to odsyłam do innych źródeł.
Przejdźmy do rzeczy.
Kąpiele solankowe.
Większość z nas wie że są zdrowe, ale dlaczego...?
Kąpiel z solą rozszerza pory i detoksykuje organizm, poprawia krążenie odżywiając tkanki i regenerując organizm, zmniejsza zakwaszenie tkanki mięśniowej, wyszczupla, pomaga w zwalczaniu cellulitu i relaksuje organizm.

Kąpiel taką możemy nie tylko odbyć w sanatorium, ale przygotować ją sobie w domu. Aby to jednak miało sens powinniśmy wiedzieć jak taka kąpiel powinna przebiegać.
Ważne jest, że kąpiel solankowa nie może zastąpić klasycznej kąpieli. Najpierw musimy odbyć zwykłą kąpiel, aby usunąć brud i pot ze skóry, ponieważ mydło nie pieni się w słonej wodzie (poza mydłem 100% kokosowe :))
Do kąpieli możemy użyć każdej soli, pamiętając jednak że im sól bogatsza w mikroelementy tym lepsza. Niestety najpopularniejsza sól  z Morza Martwego nie jest tak wspaniała jak to reklamują i poza dużą dawką magnezu, pozostałych pierwiastków ma raczej niewiele.
Po dokładnym umyciu ciała możemy przejść do drugiej kąpieli, tej leczniczej. Powinna ona mieć temperaturę ok 36-38st. C i trwać od 10-15 min. na początku stosowania kąpieli do maksymalnie 30 min.
No i teraz najważniejsze, ile soli dodać do kąpieli. Nie może być jej za mało, ponieważ nasza kąpiel nie będzie miała właściwości leczniczych (co najwyżej relaksujące), oraz nie możemy dodać jej zbyt dużo, ponieważ możemy się trochę zbyt odwodnić i wysuszyć skórę.
W przypadku kąpieli kosmetycznych stężenie soli powinno wahać się w przedziale 0,1-0,5%, co daje nam od 0,2 do 1kg soli na pełną wannę wody, czyli średnio 200l. Jest to właśnie kąpiel o właściwościach głównie relaksacyjnych.

Kiedy chcemy zażyć kąpieli leczniczej musimy zwiększyć stężenie do 1-5%, czyli odpowiednio 2 do 10 kg soli na wannę. Kąpiele lecznicze wykonujemy w seriach po ok 1-2 zabiegi w tygodniu. Seria obejmuje ok 10 kąpieli, jednak kiedy np. wystąpi u nas biegunka konieczne jest przerwanie serii, z powodu ryzyka odwodnienia.
Przeciwwskazaniami do zabiegów jest nietolerancja wysokich temperatur, świeże uszkodzenia skóry, choroby serca i niewydolność krążenia, choroby nerek, ciąża i choroby nowotworowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz